Milyen hatással van a pozitív gondolkodás a mindennapjainkra?
A pozitív gondolkodás fogalma egyre elterjedtebb a mentális jólét fenntartása és a személyes fejlődés témakörében. De vajon mi is az a pozitív gondolkodás, és hogyan hat az életünkre? Hogyan tudjuk alkalmazni a fejlődésünk érdekében?
Miért fontos a mai világban a pozitív gondolkodás?
A köztudatban a pozitív gondolkodás legtöbbször “egy optimista hozzáállásként” jelenik meg. Ám ennél összetettebb fogalom. A pozitív gondolkodás nem azt jelenti, hogy minden esetben igyekszünk szépnek látni mindent, hanem azt, hogy foglalkozunk a negatív gondolatokkal és azok átkeretezésével.
A pozitív gondolkodás egy tudatos döntés részünkről, melyben elhatározzuk, hogy az életünkben lévő problémákat nem kizárólag nehézségekként érzékeljük, hanem feladatként vagy akár lehetőségként értelmezzük azokat.
Jelenlegi világunkban, ahol az információáramlás és a szuper gyors tempó diktálja az életünk, kiemelten fontos, hogy képesek legyünk megvédeni magunkat a szellemi túlterheltségtől és a kimerültségtől. Ennek következményeképpen sokan tapasztalunk megnövekedett stresszt és szorongást a hétköznapjainkban, ezért kiemelt szerepe van annak, hogy mentálisan is felkészültek legyünk az előttünk álló kihívásokra. A pozitív gondolkodás segítséget nyújt nekünk, hogy ne ragadjunk bele egy negatív spirálba, hanem képesek legyünk megfelelően kezelni a stresszt és a szorongást.
Mi a különbség a pozitív gondolkodás és az optimizmus között?
Sokan az optimizmussal azonosítják a pozitív gondolkodást, valójában a két fogalom között van eltérés. Az optimizmus annyi tesz, hogy valaki derűsen látja a jövőt, míg a pozitív gondolkodás ennél komolyabb és tudatosabb folyamat.
A pozitív gondolkodás nagy hangsúlyt fektet a problémák kezelésére és tudatosan keres alternatívákat a nehéz helyzetekre, miközben a negatív gondolatokat átalakítja, átkeretezi egy megoldásközpontú szemlélettel.
A pozitív gondolkodás magában foglalja az érzelmi egyensúlyt és- rugalmasságot, hiszen ahhoz, hogy képesek legyünk gyorsan és hatékonyan alkalmazkodni a változásokhoz a kihívást jelentő helyzetekben, szükségszerű, hogy megtanuljuk az érzelmeink feletti kontrollt. Az optimizmus ezzel szemben inkább a jövőre vonatkozó várakozásainkat, a reményt és a bizakodást jelenti.
A Silva-féle agykontroll alaptanfolyamon többször említek számomra olyan múltbeli traumatikus élményt (pl. súlyos baleset, kocsilopás), amit hosszú távon át tudtam keretezni úgy, hogy ezek később a fejlődésemet szolgáló eseménnyé, egy nagyobb jónak a kiindulópontjává váltak.
Tehát a pozitív gondolkodás nem azt jelenti, hogy egy nehéz helyzetben nem engedem meg magamnak a negatív érzéseket és mindent pozitívan látok, hanem, átadom magam az érzésnek, hogy átéljem a negatív érzelmeimet is, de(!) ezt követően megvizsgálom más perspektívából is a problémát és átalakítom egy megoldandó feladattá. Ez a hozzáállás eredményezi a pozitív gondolkodás sikerességét.
A pozitív gondolkodás hatása a mentális egészségünkre
A legfrissebb tudományos kutatások bebizonyították, hogy a pozitív gondolkodás többféle módon segíthet a mentális egészségünk megőrzésében és javításában egyaránt.
1. Szorongás és depresszió csökkentése
A pozitív gondolkodás jelentősen csökkentheti a szorongás és a depresszió tüneteit. Egy 2023-as kutatás szerint a pozitív gondolkodás elősegíti a stressz kezelését, mivel segít átlendülni a nehézségeken anélkül, hogy azok túlzottan megterhelnének bennünket (Hunt, 2023). A pozitív megerősítések és a pozitív érzelmi gondolkodás, mint a hála gyakorlása, vagy az önmagunkkal való törődés, képesek csökkenteni a negatív érzelmeinket és javítani a hangulatunkon.
2. Érzelmi rugalmasság javítása
Az érzelmi rugalmasság, vagyis a képesség, hogy gyorsan alkalmazkodjunk a stresszes helyzetekben, elengedhetetlen a mai világban.. A pozitív gondolkodás növeli az érzelmi rugalmasságot, mivel segít abban, hogy a nehézségeket ne katasztrófának tekintsük, hanem feladatnak, lehetőségnek, amelyből akár még tanulhatunk is. Azok, akik tudatosan alkalmazzák a pozitív gondolkodást, képesek gyorsabban kilábalni a stressz okozta negatív spirálból.
Hogyan változtathatja meg az életünket a pozitív gondolkodás?
Ha valóban szeretnénk alkalmazni a pozitív gondolkodást, szükséges, hogy elsőként egy életmódbeli változáson menjünk keresztül, amely alapjaiban változtatja meg a gondolatainkat és ezáltal az érzéseinket. Ha úgy érezzük, hogy nem jutunk előbbre az életünkben, legyen szó egy adott élethelyzetről, csalódásról, negatív érzelemről, itt az ideje, hogy gyökerestül változtassunk a gondolatainkon.
Az egyik kedvenc példám, amit tanfolyamaimon is gyakran megosztok, a gyomlálás hasonlata. Ha szeretnénk egy új, gyönyörű virágot elültetni a kertünkben, mi az első lépes? A talajt előkészíteni úgy, hogy a gyomokat kiirtjuk mindegyszálig, hiszen, ha a talajban hagyunk néhányat, előbb-utóbb megfojtja és elpusztítja a virágunkat. A hasonlat tökéletesen szemlélteti, miért kell „gondolat-nagytakarítást” végeznünk, mielőtt az új, pozitív gondolatok magvait elültetnénk.
A pozitív gondolkodás nem csak valami felkapott divat, amitől villámcsapásra jobban leszünk. Ez egy tudományosan alátámasztott tény, hogy a gondolataink hatást gyakorolnak elménkre, testünkre, az egész életünk minőségére. A legfrissebb kutatások szerint a pozitív gondolkodás javítja a mentális egészségünket azáltal, hogy csökkenti a stresszt és a szorongást. Másrészt pedig növeli a motivációt és a boldogságérzetet.
Ehhez azonban folyamatos gyakorlás szükséges. Így valójában a pozitív gondolkodás nemcsak egy elméleti koncepció, hanem gyakorlati technikák összessége.
E cikkben hoztam néhány hasznos technikát, amelyek segítenek, hogy a hétköznapjainkban elültethessük a pozitív gondolkodást, hogy ezáltal kiegyensúlyozottabb és sikeresebb életet élhessünk.
Milyen technikákat lehet alkalmazni a pozitív gondolkodás jegyében?
1. Pozitív megerősítések
A pozitív megerősítések egyszerű és hatékony módja lehet annak, hogy átformáljuk a gondolkodásmódunkat. Ahelyett, hogy a hibáinkra és a nehézségeinkre összpontosítanánk, érdemes naponta ismételni olyan pozitív, előremutató állításokat, mint például "Bármi történik, képes vagyok megoldani". Ahogy a tanfolyamon tanuljuk, a megerősítéseket érdemes mindinkább alfában, ellazult állapotban ismételni, hiszen így többszörösen erősebb hatást fejt ki elménkre.
2. Hála gyakorlása
A mindennapi hála gyakorlatok szintén hozzásegítenek bennünket a pozitív szemlélethez. A kutatások azt mutatják, hogy a hála nemcsak javítja az életminőséget, hanem csökkenti a stresszt, növeli az optimizmust és a mentális rugalmasságot (Smith et al., 2023). A napi hála lista vezetése segíthet abban, hogy minden nap találjunk pozitív dolgokat az életünkben. Kis családunkban amikor csak együtt vacsorázunk, igyekszünk felidézni a napból minimum három pozitív eseményt, amiért hálásak lehetünk. Kislányunk kb. 4 éves korától ebben tevékenyen részt vesz, így pozitív érzésekkel töltjük fel az esténk, és ebben az érzésben térünk nyugovóra.
3. Reális célkitűzések
A pozitív gondolkodás egy másik szeglete a reális célok kitűzése. Ahelyett, hogy irreális elvárásokat támasztanánk magunkkal szemben, amelyek csak erősítik a csalódottságot és a kudarc megélését, inkább törekedjünk apró, elérhető célok kitűzésére. Ez segít fenntartani a motivációt és megélni a siker édes érzését. Ahogy a sportolói célkitűzésnél is szokás szem előtt tartani: lehet egy álom az olimpia, a világ legjobbjának lenni, de az első az, hogy mikrokörnyezetünkben fejlődjünk. Kulcsfontosságú reális, rövid-, és középtávú, mérhető, ellenőrizhető célokat kitűzni: konkrétan miben, milyen területen akarok fejlődni, mikorra, mennyit stb.
Mikor lehet káros a túlzott pozitív gondolkodás?
Bár a pozitív gondolkodás nagyon fontos, ám ha túlzott elánnal közelítjük meg, káros hatásai is lehetnek.
A toxikus pozitivitás jelensége akkor következik be, amikor valaki a szőnyeg alá söpri, elfojtja a negatív érzelmeit, és nem ad teret a szomorúságnak vagy a dühnek. Ez az elnyomás akár hosszú távon akár érzelmi kimerültséget is okozhat. Így kontraproduktív hatást érhetünk el vele.
Ezért fontos, hogy a pozitív gondolkodást ésszerűen alkalmazzuk, és ne zárkózzunk el a valódi érzelmi reakcióktól, amikor azok fellépnek. Éljük meg őket, engedjünk teret a negatív érzelmeknek, majd fordítsuk figyelmünket a megoldás felé.
A legfrissebb kutatások a pozitív pszichológia és a pozitív gondolkodás területén
A pozitív pszichológia a mentális jólétért felel, melynek egyik meghatározó eszköze a pozitív gondolkodás. Ennek középpontjában a boldogság, a személyes erőforrások, az önbecsülés és a rugalmasság fejlesztése áll. Az egyik fő területe az optimizmus, a hála, a tudatos jelenlét (mindfulness) és a pozitív gondolkodás gyakorlása. A legfrissebb kutatások is megerősítették, hogy a pozitív pszichológiai és gondolkodás technikái csökkentik a szorongást és a depressziót. Egy 2023-as kutatás (Smith et al.) szerint, azok, akik rendszeresen alkalmazzák a pozitív pszichológiai eszközöket, kevesebb mentális problémával küzdenek, jobb az önbecsülésük, valamint a problémamegoldó képességük. Egy 2022-es kutatás (Taylor & Green) a pozitív gondolkodás szorongáscsökkentő hatását vizsgálta, és arra jutott, hogy ez a technika hatékonyan enyhítheti a szorongásos tüneteket. A kutatás szerint a pozitív gondolkodás nemcsak egy tudatos döntés, hanem egy hatékony kezelési módszer is lehet.
A 2024-es kutatás (Martinez et al.) szerint a pozitív gondolkodás növeli az érzelmi rugalmasságot, ami segít a stresszes helyzetek kezelésében. Az érzelmi rugalmasság fokozása különösen fontos a nehézségekkel való megküzdésben, hiszen segít hamarabb túljutni a csalódásokon és a kihívásokon. Így tényként megállapítható, hogy a pozitív pszichológia egy hatékony eszközként szolgálhat a mentális egészség javítása érdekében, és hozzájárulhat a hosszú távú életminőségünk növeléséhez.
Összegzésképpen elmondható, hogy a pozitív gondolkodás segíthet a mentális egészség megőrzésében, mivel csökkenti a stresszt és a szorongást, miközben növeli az érzelmi rugalmasságunkat és a belső motivációt.
A pozitív gondolkodás technikái, úgy mint a hála gyakorlása, a pozitív megerősítések és a reális célok kitűzése, hozzájárulnak a személyes fejlődéshez és a mentális jóléthez. Fontos azonban figyelni arra, hogy elkerüljük a toxikus pozitivitás csapdáját, ne nyomjuk el a negatív érzelmeinket, hanem adjunk magunknak elég időt és teret azok megélésére, majd új utat nyitva, a pozitív jövő felé fordítsuk figyelmünket.
Ha érdekel, hogy a Silva-féle agykontroll hogyan segíti a vizualizációban, olvass bőveben erről itt: https://domjanaron.hu/blog/hogyan-vizualizalj-jobban
Ha pedig szeretnél még többet tudni a Silva-féle agykontrollról, akkor feltétlen regisztrálj a “Hétköznapi Csodák” ingyenes kiadványunkért. Kattints ide hozzá!
Iratkozz fel hírlevelünkre, ha tetszett a cikk, hogy sok hasonló tartalommal gazdagodhass. https://domjanaron.hu/oldal/hirlevel-feliratkozas