A magyarországi Agykontroll szervezet – www.agykontroll.hu – hivatalos aloldala

A nyelvtanulás legkönnyebb módja
Tanulni nem csak koncentrálva, magunkat szövegeken, szabályokon, adatokon átrágva lehet. Ismerd meg az agy rejtett tanulási képességét!

Statisztikai tanulás: hogyan segíti az agyunk az új nyelvek elsajátítását?

Negyvenes éveiben is tanulhat új szavakat az ember – én például most ismerkedtem meg a "statisztikai tanulás" kifejezéssel. 

A statisztikai tanulás az az agyi folyamat, amelynek révén az agyunk automatikusan észleli a mintázatokat és ismétlődéseket a beszédben, és ezek alapján tanulunk. Ez a folyamat az egyik oka annak, hogy egy óvodás könnyedén elsajátít egy idegen nyelvet anélkül, hogy egyetlen szótárt is felcsapna vagy a nyelvtan szabályait megértené.

Mi is az a statisztikai tanulás?

Ez az agyunk rejtett képessége, amely segít a világ szabályszerűségeinek észlelésében. Nyelvtanuláskor az agy felismeri, hogy bizonyos hangok, szótagok és szavak gyakrabban fordulnak elő együtt, így szép lassan kikövetkezteti a nyelv struktúráját – még mielőtt értenénk, mit csinálunk.

Gondolj csak bele: egy kisgyerek írni-olvasni sem tud, mégis folyékonyan megtanul egy (vagy több!) nyelvet. Ez azért van, mert az agy fejlődése ebben a korban intenzívebb, és a statisztikai tanulás sokkal aktívabb.

Felnőttként már inkább a tudatos tanulásra támaszkodunk – szótár, nyelvtani szabályok, gyakorlás –, de a statisztikai tanulás ilyenkor is dolgozik a háttérben. Észrevetted már, hogy egy dal refrénje gyakran hamarabb ragad meg és tovább megmarad, mint egy szótárból kinézett szó? Itt is erről van szó!

Az agy mely területei dolgoznak a nyelvtanulás közben?

  • Hipokampusz – segíti az új információk eltárolását és előhívását.
  • Bazális ganglionok – felelősek a mintázatok észleléséért és a tanulási folyamatok automatizálásáért.
  • Bal agyfélteke (Broca- és Wernicke-terület) – a beszéd és a nyelvi feldolgozás központja.
  • Jobb agyfélteke – segít a kontextus és a hangzás megértésében, ami különösen fontos az idegen nyelvek elsajátításánál.

Érdekesség, hogy a statisztikai tanulás nem csak a bal agyfélteke dolga – a jobb agyfélteke is jelentős szerepet játszik a nyelvtanulás első szakaszában. Ezért lehet az, hogy amikor teljesen új nyelvet hallunk, először a hangzás, ritmus, dallam ragad meg, és csak később kezdünk rájönni a jelentésre.

Merengés és nyelvtanulás 

Egy kedves ismerősöm, a pszichológus kutató Simor Péter munkatársaival egy nagyon izgalmas dologra mutatott rá: a "mind wandering" (amikor az elménk elkalandozik, mereng) segíti a statisztikai tanulást!

Gyakorlatilag azt találták, hogy amikor nem koncentrálunk aktívan, az agy tovább dolgozza fel az információkat a háttérben, és jobban beépíti azokat a hosszú távú memóriába. Ez azt jelenti, hogy ha hallgatsz egy idegen nyelvű podcastot vagy zenét, majd elkalandozol, akkor is tanulsz!

Ez pedig egy újabb érv a pihenés és a relaxáció mellett – ilyenkor az agy szabadon dolgozik, és mélyebben rögzíti a tanultakat.

Hogyan segítheted a statisztikai tanulást a nyelvtanulásban?

  • Hallgasd a nyelvet háttérzajként is! – zenék, podcastok, filmek akkor is hasznosak, ha nem figyelsz rájuk aktívan.
  • Ismételj! – Az agyad statisztikai alapon dönt arról, mi fontos. Amit többször hall vagy használ, azt elraktározza.
  • Mondd ki hangosan! – Ha egy új szót vagy kifejezést hangosan kimondasz, az agyad könnyebben felismeri és megjegyzi a struktúrát. A beszélgetés az egyik legjobb eszköz a nyelvtanulás gyorsítására.
  • Relaxálj és hagyd, hogy az agyad dolgozzon helyetted! – a merengés, a meditáció, vagy akár az agykontrollos alfa-állapot tudatos használata támogatja a tanulást.

Összegzés

A statisztikai tanulás egy rejtett, de rendkívül hatékony képességünk, amely segít az új nyelvek elsajátításában – akár tudatosan, akár öntudatlanul tanulunk.

  1. Az agyunk észleli a mintázatokat és előrejelzéseket alkot. 
  2. A jobb és bal agyfélteke egyaránt fontos szerepet játszik – a kezdetben főleg a hangzás és ritmus, később a szabályok ismerete számít. 
  3. A merengés és az alfa-állapot segíti a tanulást - mert az agyunk a háttérben tovább dolgozza fel az információkat. 
  4. A kisgyermekek könnyebben tanulnak nyelveket- mert még aktívabb a statisztikai tanulásuk, de felnőttként is kihasználhatjuk ezt a mechanizmust!

Te milyen nyelven tanulsz vagy szeretnél tanulni? Mit gondolsz, észrevetted már a statisztikai tanulás hatását saját magadon? 

Az említett kutatás:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2589004224029304

Ha pedig szeretnél még többet tudni a Silva-féle agykontrollról, akkor feltétlen regisztrálj a “Hétköznapi Csodák” ingyenes kiadványunkért. Kattints ide hozzá!

Iratkozz fel hírlevelünkre, ha tetszett a cikk, hogy sok hasonló tartalommal gazdagodhass.  https://domjanaron.hu/oldal/hirlevel-feliratkozas